Strategia wyprzedaży w marketingu internetowym

Jednym z najlepszych okresów w roku dla marketingu cyfrowego jest okres wyprzedaży! Tradycyjnie kojarzymy wyprzedaże z kolejkami i szaleństwem w centrach handlowych, ale marketing internetowy również ma wiele do powiedzenia w tym okresie roku. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby dopracować tegoroczne kampanie sprzedażowe lub rozpocząć przygotowania do następnego sezonu.

Strategia sprzedaży w marketingu internetowym

Czas spojrzeć prawdzie w oczy: sprzedaż nie jest już taka jak kiedyś. W dzisiejszych czasach rabaty i promocje mają miejsce przez cały rok, zwłaszcza w sektorze handlu elektronicznego. W rezultacie wyprzedaże nie wydają nam się już tak wyjątkowe i trudniej jest zachęcić klientów do zakupów. Należy wyraźnie zaznaczyć, że chociaż produkty są dostępne po obniżonych cenach przez cały rok, to z koncepcyjnego punktu widzenia nie są one tożsame z wyprzedażami. Można wyróżnić następujące rodzaje zniżek:

Wyprzedaże polegają na wystawianiu produktów na sprzedaż po niższej cenie niż poprzednio, zazwyczaj na koniec sezonu.

Oferty dają możliwość nabycia produktów po obniżonej cenie, ale bez konieczności spełnienia warunków wyprzedaży. Na przykład możemy wprowadzić ofertę „3 w cenie 2” na produkt, który nas szczególnie interesuje.

I wreszcie likwidacje polegają na sprzedaży towarów po obniżonej cenie w celu pozbycia się zapasów w przypadku zaistnienia określonych okoliczności, takich jak likwidacja sklepu lub zmiana lokalizacji.

Aby zaplanować strategię wyprzedaży, która ma sens dla Twojej marki, musisz powiązać ją z pozostałymi elementami planu marketingowego i zadać sobie pytanie, co chcesz dzięki niej osiągnąć.

Poniżej podajemy kilka przykładów możliwych celów:

Przyciągnie nowych klientów

Sezon wyprzedaży to dobry czas na zwiększenie bazy klientów, ponieważ można przyciągnąć nowych klientów, oferując im atrakcyjne rabaty. Jeśli jednak chcesz, aby klienci zostali z Tobą na dłużej, musisz im pokazać, że oferujesz wartość wykraczającą poza niskie ceny. Kraków jest jednym z miast o największej sile nabywczej mieszkańców, dowiedz się więcej o tym mieście ze strony https://www.naszkrakow.pl/, aby dostosować swoją strategię marketingową.

Sprzedawanie więcej w krótkim okresie

Wyprzedaż można wykorzystać do zwiększenia wyników sprzedaży poprzez przyciągnięcie klientów, którzy mogą nie być w stanie pozwolić sobie na zakup produktów po ich normalnej cenie.

Zadbanie o to, aby klienci powracali

Można na przykład wysłać biuletyn informujący o zniżkach do bazy danych klientów, aby zachęcić ich do zakupu.

Organizując kampanię marketingu cyfrowego, musimy bardzo dokładnie określić, co zamierzamy zaoferować klientom, tzn. jaką wartość dodaną oferujemy oprócz obniżonych cen. Konkurowanie wyłącznie ceną nie jest zazwyczaj dobrą strategią (z wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków), ponieważ obniża marże, a nawet może spowodować utratę prestiżu marki.